dvojitá póza, zrcadlící se já
zrcadlící se póza, dvojité já

X

Galerie Pštrossova 23

Umělci

Birgit Jürgenssen
Sophie Thun

Kurátorky

Stephanie Kiwitt
Anna Voswinckel
Tereza Rudolf

Vernisáž

7/10/2020  17:00

Trvání

8/10–29/10 2020

Kresba ženské hlavy z profilu, tvář otočená doleva. Z dozadu sčesaných vlasů se objevuje druhá tvář otočená doprava. V roce 1987 umístila umělkyně Birgit Jürgenssen projekci této kresby na zeď a na ni položila své ruce. Dvě tváře na projekci kresby a její dvě ruce se tak překryly. V roce 2015 umělkyně Sophie Thun exponovala fotogramy svého těla na své autoportréty v životní velikosti. V práci Double Release / autocunnilingus / letting go je klečící silueta vyplazující jazyk přenesena na autoportrét fotografky stojící a hledící přímo do objektivu. Obě postavy aktivují opožděné spuštění závěrky a dávají tak najevo svou kontrolu nad situací. Klečící postava olizuje břicho té Druhé.

Použitím vlastních těl jako uměleckého média tyto dvě ženy různých generací zkoumají svou roli ženy a umělkyně a také obrazy sebe samé a té Druhé.

Pro výstavu navíc umělkyně Sophie Thun vytvořila místně-specifickou instalaci.

Fotograf Festival pořádá Fotograf 07 z. s. pod záštitou hlavního města Prahy a za finanční podpory Magistrátu hlavního města Prahy částkou 400 000 Kč, Ministerstva kultury České republiky a Státního fondu kultury ČR.

Mediální partneři / Medial partners