dvojitá póza, zrcadlící se já
zrcadlící se póza, dvojité já

X

Galerie Pštrossova 23

Umělci

Birgit Jürgenssen
Sophie Thun
Sophie Thun (*1985, Frankfurt a. M., DE, raised in Warsaw, PL) works primarily with techniques of analog photography, its spaces, processes and conditions of production and exhibition. She studied at the Academy of Fine Arts, Krakow and at the Academy of Fine Arts, Vienna. Recent exhibitions include, amnong others: 2020 ‘Stolberggasse‘ at Secession, Vienna, ‘Extension‘ at c/o Berlin, 2019 ‘Interiors of Photography’, with Mladen Bizumic at Camera Austria, Graz, ‘Extended Double Release’ at Galerie 52, Universität der Künste Folkwang, Essen, ‘Les Rencontres d’Arles’, Arles. 2020 she finished working on the film This year’s girl with İpek Hamzaoğlu and Laura Nitsch.

Kurátorky

Stephanie Kiwitt
Anna Voswinckel
Tereza Rudolf

Vernisáž

7/10/2020  15:00

Trvání

8/10–29/10 2020

Kresba ženské hlavy z profilu, tvář otočená doleva. Z dozadu sčesaných vlasů se objevuje druhá tvář otočená doprava. V roce 1987 umístila umělkyně Birgit Jürgenssen projekci této kresby na zeď a na ni položila své ruce. Dvě tváře na projekci kresby a její dvě ruce se tak překryly. V roce 2015 umělkyně Sophie Thun exponovala fotogramy svého těla na své autoportréty v životní velikosti. V práci Double Release / autocunnilingus / letting go je klečící silueta vyplazující jazyk přenesena na autoportrét fotografky stojící a hledící přímo do objektivu. Obě postavy aktivují opožděné spuštění závěrky a dávají tak najevo svou kontrolu nad situací. Klečící postava olizuje břicho té Druhé.

Použitím vlastních těl jako uměleckého média tyto dvě ženy různých generací zkoumají svou roli ženy a umělkyně a také obrazy sebe samé a té Druhé.

Pro výstavu navíc umělkyně Sophie Thun vytvořila místně-specifickou instalaci.

Výstavu podpořila VERBUND COLLECTION, Vienna.

Tisková zpráva

Fotograf Festival pořádá Fotograf 07 z. s. pod záštitou hlavního města Prahy a za finanční podpory Magistrátu hlavního města Prahy částkou 400 000 Kč, Ministerstva kultury České republiky a Státního fondu kultury ČR.

Mediální partneři / Medial partners